• آموزش ساخت کاردستی هنر دست ساز

 • آموزش ساخت کاسه

  آموزش ساخت ظروف سفالی

  نحوه ساخت کاسه چینی چگونه است ؟

  کمک و راهنمایی در ساخت چینی –

  با درود فراوان ؛ در خدمت شما هستیم با آموزش ساخت کاسه چینی – سرویس های چینی و سفالی و.. از ان دست ابزار و لوازمی هستند که در هر خانه ای وجود دارد و همه با آن ها آشنا هستیم ، اخیرا در طی سالهای گذشته این کاسه ها با طرح ها و نقوش بسیار زیبا و رنگ هایی اکثرا به رنگ آبی و فیروزه ای برای سفره هفت سین محبوبیت پیدا کرده اند که در نوع خود یک ایده کارآفرینی بسیار خوب و عالی است و میتوان از این ایده استفاده کرد و شروع به ساخت این لوازم کرد و یا با آموزشی که ما در اینجا به شما خواهیم داد ،خواهید توانست ایده های خود را که نیاز به دانش ساخت لوازم چینی و سفالی دارد ؛ با این آموزش و دانشی که از آن فرا گیرید انجام دهید . دراین آموزش قصد داریم به شما یک کار بسیار زیبا و ابتکاری را نشان دهیم مطمئن هستم با دیدن عکس کاور بسیار به شوق آمده اید که چکونه میتوان چنین کاسه زیبایی را در خانه درست کرد !! در این روش ما یک کاسه گلدار با نقوش برجسته بسیار زیبا و خوش رنگ و کاملا ویژه میسازیم و از تماشای هنر خودتان بسیار لذت خواهید برد .

  نیازمندی ها
  قطعه | ماده تعداد | مقدار
  خمیر سرامیک مقدار لازم
  شابلن طرح دار 1 عدد
  رنگ اسپرس 2 عدد
  رنگ روغن تعداد و مقدار لازم

  آموزش کار با خمیر سرامیک

  1 :

  در ابتدا خمیر سرامیک را که یا بصورت آماده خریداری کرده اید و یا خود آن را ساخته اید ؛ با دست ورز دهید تا کمی گرم و هم نرم شود تا اندازه ای که جهت نقوش دار شدن آماده گردد ، سپس با استفاده از وردنه خمیر سرامیک را بر روی قالب یا استامپ ورقه میکنیم تا مانند یک ورق شود و یا میتوانید ابتدا خمیر را صاف کنید و سپس شابلن را روی خمیر میکوبیم ، البته پیش از این اقدام مطمئن شوید که خمیر شما به قالب نمیچسبد و پس از مرحله وردنه کردن به راحتی جدا میشود میتوانید از یک ماده به عنوان واکس مانند روغن یا اسپری سیلیکن بهره ببرید ، ضمنا یادتان باشد که ضخامت ورق خمیر در تمام نواحی یکسان بوده و حدودا ضخامت نیم سانت یا همان 5 میلیمتر بسیار مناسب بوده ، در آخر شابلن را میتوانید از روی خمیر مخصوص بلند کنید و میبینید که طرح ما کاملا بر روی خمیر جا افتاده است .

  ساخت خمیر چینی

  آموزش ساخت کاسه با خمیر

  ساخت کاسه و ظروف چینی

  2 :

  در این مرحله ما لایه اصلی طرح را جدا نموده ایم و آماده روکش شدن در قالب کاسه مورد نظر میباشد ، اکنون ورقه خمیر گلدار را به آرامی درون کاسه ای که آن را بصورت بیس انتخاب کرده ایم ، میگذاریم و به نحوی که طرح ما بهم نریزد آن را در تمام سطوح کاسه بخصوص سطوح داخلی و لبه ها که در معرض دید هستن گسترش میدهیم و در نهایت اضافی آن را با کاتر میبریم ، همانطور که میبینید روکش ما کاملا سطح داخل کاسه را فرا گرفته و کاملا قالب خود کاسه هست ؛ سپس کاسه را در فر با دمای 275 درجه سانتیگراد و مدت 20 دقیقه قرار میدهیم تا کاملا پخت شود و سپس ساخت کاسه ما تمام شده است .

  قالب زدن خمیر چینی

  روش ساخت کاسه سرامیکی

  رنگ آمیزی خمیر سرامیک

  3 :

  در این مرحله کاسه ما کاملا آماده است و در دمای اتاق سرد شده است ، به آرامی لایه نقوش برجسته گلدار را از کاسه زیرین جدا کنید به نحوی که لایه ترَک و.. برندارد واکنون  فقط نیاز به رنگ آمیزی و فیکس کردن یا ثابت کردن رنگ میباشد ، ما از 2 رنگ سبز و آبی که هماهنطور که میدانید ترکیب آنها رنگ زیبای فیروزه ای را نتیجه میدهد  برای رنگ آن استفاده کرده ایم ؛ به این صورت که کاسه را ابتدا با استفاده از اسپری رنگ میزنیم و سپس با استفاده از پالت رنگ روغن و قلم مو مانند انچه که در تصویر میبینید شروع به رنگ آمیزی میکنیم و در آخر با استفاده از پارچه سعی میکنیم که رنگ را از روی سطوح پاک کنیم که در این تلاش نقوش بصورت برجسته پاکسازی میشود و صمنا میبینید که آثار رنگ روغن در درز های لبه فرو رفته نقوش مشخص میباشد که این تیپ رنگ آمیزی بسیار ظاهر کاسه را زیبا کرده است ، در آخر پس از خشک شدن کامل رنگ ، از اسپری های فیکس کننده مانند اسپری سیلر و… میتوانید جهت فیکس کردن و قابل شستشو کردن این کاسه استفاده کنید و یا میتوانید پس از ساخت کاسه ، روی اون رو با پودر شیشه پوشش بدید و در آخر با قرار دادن در کوره آتش اون رو کاملا مانند یک سرامیک یا چینی شرکتی ؛ در برابر  شستشو و اثرات و نفوذ مواد شیمیایی مقاوم کنیم .

  امیدواریم که از این آموزش ساخت کاسه نهایت استفاده را برده باشید ؛ موفق باشید .

  ساخت ملزومات چینی

  آموزش ساخت کاسه سفالی

  آموزش ساخت ظروف چینی

  نحوه ساخت کاسه چینی

  درباره نویسنده

  بسیار خوشحالم از اینکه هر روز به امید تحقق رویاهام میام اینجا ، مطلب جدید و آموزش قرار میدم , هدف نهایی ما خیلی بزرگه و امیدوارم به لطف خدا و حمایت و همکاری کاربران عزیز به این مهم برسیم تا بتونیم به کشور ؛ ملت و خانواده خدمت کنیم . التماس دعا

  مطالب مرتبط

  5 نظر

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  <-- telegram end -->