• آموزش ساخت کاردستی هنر دست ساز

 • پروژه آموزش ساخت چراغ شب

  چراغ شب خلاقانه

  ساخت چراغ شب –

  ایده برای ساخت لایتینگ شب –

  با درود فراوان با پروژه ساخت چراغ شب در خدمتتان هستیم – ایده چراغ شب از آنجا در ذهن من ایجاد شد که 2 مشکل بزرگ در شب هنگام مواجه بودم ! اولی مجبور بودن به خاموشی لامپ اتاق جهت عدم ایجاد مزاحمت برای سایر اهالی و دیگری تاریکی پس از آن و عدم تسلط و توانایی بر دکمه های کیبورد کامپیوتر ؛ در نهایت یک روز یکی همسایگان پیشنهاد داد نگاهی به لوازم دور ریز انبارش بیاندازم و اگر چیزی در بین انها به کارم می آید برداشته و مابقی را ایشان قصد داشتن یا به سطل زباله بسپارند و یا به ظایعات و سمسار بقروشند ؛ در بین آن لوازم که هر کدام را میتوانستم برای کاری استفاده نمایم ، چشمم به یک چراغ فندکی قدیمی ماشین افتاد که برام جالب بود !! پس از برداشتن اون لامپ ایده ساخت چراغ شب قابل اتصال به USB کامپیوتر به ذهنم رسید و در نهایت طبق آنچه که در ادامه ملاحظه میفرمایید شروع به ساخت این چراغ کردم تا هم لایتینگی در شب هنگام برای روشنایی حداقل محیط پیرامون داشته باشم و هم نوری کافی برای مشاهده کلید های کیورد و تشخیص آنها از هم . در ادامه خوشحال میشوم من را در ساخت این لامپ دست ساز LED همراهی نمایید ، امیدوارم که از این آموزش استفاده لازم را ببرید .

  نیازمنید ها :
  قطعه | ماده تعداد | مقدار
  LED Power 1w 1 عدد
  Socket USB 1 عدد
  سیم رابط مقدار لازم
  هتسینک آلومینیومی 1 عدد
  مقاومت مناسب 1 عدد
  سایر ابزار و لوازم مقدار و تعداد لازم

  خلاقیت با لایتینگ

  ایده جذاب ساخت چراغ شب

  ایده ساخت چراغ شب

  1:

  در گام نخست به سراغ مراحل دی اسمبل کردن و یا کالبد شکافی میرویم !! در اینجا ما نخست میبایست چراغ فندکی قدیمی را مهندسی معکوس نموده تا قطعات اضافی را جدا و قطعات جدید را به جای آنها جایگزین نماییم و همچنین آداپتور خراب و مستعمل را نیز طبق تصاویر باز کزده و سیم رابط آن را نیز جدا مینماییم . سپس برای یافتن مقاومت مناسب جهت تبدیل برق 5 ولت درگاه USB به ولتاژ 3.2 ولت میبایست یک مقاومت مناسب با چیپ LED سری نماییم که برای این منظور تعدادی برد لامپ کم مصرف قدیمی و سوخته را متلاشی کردیم و از آنها این مقاومت مناسب که میبایست حدود 2 ولت در آن افت میکرد را پیدا نمودیم که در مراحل آتی توضیح بیشتری از آن تقدیم مینماییم .

  در ابتدا این مهم است که لامپ رشته ای و معمولی چراغ فندکی قدیمی را باز کرده و متناسب با جایگاه آن و نحوه نصب آن یک چراغ LED در آن تعبیه نماییم .

  چراغ مخصوص روشنایی کیبورد

  ساخت چراغ شب نورانی

  ایده ساخت لایتینگ

  2:

  در قسمت اسکلت میز کامپیوتر یک مسیر برای عبور سیم در نظر گرفته و قرار است این مسیر که از نزدیک ترین قسمت به یک درگاه USB ادامه یافته و تا بالاترین نقطه ممکن نسبت به کیبورد که لامپ نصب است امتداد پیدا کند ؛ مسیر فوق را تعیین نموده ایم ، اکنون در قسمت بالایی در سمت اسکلت فلزی میز یک لوله آهنی است یک سوراخ ایجاد میکنیم ، سوراخ فوق میبایست به اندازه پیچ خرطومی فلزی چراغ فندکی باشد که پس از عبور از آن سوراخ توسط یک مهره از پشت لوله محکم میشود و کاملا تکیه گاه آن لوله فلزی خواهد بود ، به این ترتیب همه چیز آماده است تا ما گام بعد را اجرا نماییم .

  ساخت چراغ مخصوص لب تاپ

  ایده ساخت چراغ شب

  ایده ساخت بک لایت کیبورد

  3 :

  اکنون به سراغ نصب چیپ LED برای چراغ میرویم ، ابتدا چیپ را بر روی یک قطعه آلومینیومی با استفاده از خمیر سیلیکون نصب میکنیم و سپس مقاومت اهمی که از مرحله اول داشته بودیم را در یک وارنیش حرارتی قرار داده و یک سر آن را با لامپ LED سری میکنیم و سپس مجموعه فوق را در محفظه چراغ فندکی نصب میکنیم . سیم را میبایست از قبل از داکت مخصوص که قبلا پیش بینی شده بود عبور داده و از انتهای خرطومی فلزی خارج کنیم و سپس مطابق استاندارد سیم قرمز را به مثبت و سیم مشکی را به پلاریته قطب منفی لحیم میکنیم و سپس درپوش و سایر متلقات را بسته و کار خود را در قسمت بالا به اتمام میرسانیم و سپس به سراغ نصب سوکت USB میرویم .

  چراغ شب LED

  نحوه چگونگی ساخت چراغ شب

  نحوه ارتباط با USB

  4 :

  در اینجا ما یک فیش usb مستعمل داریم که آن را از سیم قبلی و فیش خود جدا مینماییم و اکنون طبق شماتیکی که برایتان در ادامه قرار میدهم سیم های + (مثبت) و – (منفی) کابل چراغ شب را که 2 سیم با رنگ های قرمز و مشکی بود را به پین های مثبت و منفی فیش سوکت usb متصل مینماییم همانطور که در تصاویر نیز میبینید .

  نقشه شماتیک USB

  آموزش اتصال پایه هاس درگاه USB

  usb چراغدار برای اتصال

  طرز ساخت چراغ شب usb

   پروژه ساخت چراغ شب

  5 :

  اکنون پروژه چراغ دست ساز شب ما به اتمام رسیده است ؛ نتیجه کار را در تصاویر فوق میبینید ؛ همانطور که مشخص است روشنایی آن کاملا محیط کیبورد ما را روشن نموده است .

  نکته بسیار مهمی رو لازم به یادآوری میدانم : حتما یادتان باشد که این پروژه را قبل از آنکه برای بار اول متصل به درگاه usb نمایید ؛ حتما با یک منبع ولتاژ مستقل مانند شارژر موبایل تست نمایید از از صحت کارایی و سلامت آن اطمینان حاصل نمایید .
  ساخت لامپ شب تاب

  نحوه ساخت چراغ شب

  ساخت چراغ شب

  چراغ شب دست ساز

  درباره نویسنده

  بسیار خوشحالم از اینکه هر روز به امید تحقق رویاهام میام اینجا ، مطلب جدید و آموزش قرار میدم , هدف نهایی ما خیلی بزرگه و امیدوارم به لطف خدا و حمایت و همکاری کاربران عزیز به این مهم برسیم تا بتونیم به کشور ؛ ملت و خانواده خدمت کنیم . التماس دعا

  مطالب مرتبط

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  <-- telegram end -->